Kalendarz

Lipiec 2017
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Od 2010 r. mieliśmy ponad 365 tys. odwiedzin ;)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 1

Wczoraj 42

W tym tygodniu 153

W tym miesiącu 834

Artykuły

Przemówienie Dyrektora Szkoły na zakończenie roku szkolnego

,,NON SCHOLAE SED VITEA DISCIMUS?

Uczymy się nie dla szkoły,
ale dla życia.

Seneka Młodszy

Szanowna Pani Dyrektor, Szanowni Nauczyciele, Szanowni Rodzice. Drodzy Uczniowie.

Słowa te obrazują istotę trudu uczenia się, trudu który jest nieobcy setkom pokoleń uczniów począwszy od pierwszych szkół, które istniały w starożytnej Grecji. Czy też w starożytnym  Rzymie. Wtedy też zadawano sobie  wśród uczniów ? Waszych rówieśników  żyjących  2-3 tysiące lat temu, ale tak  dziwnie dla wielu  uczniów - aktualne pytanie - po co się mam uczyć?

Nie ma ucznia, który by takie pytanie w ciągu swojej nauki nie zadał ? czy to rodzicom, czy to kolegom ale także i nauczycielom. Odpowiedzi są zapewne różne ? nie będę ich tutaj analizować, gdyż  są wśród Was Ci, którzy w rozmowie ze mną, gdy były problemy z nauką tą kwestię podnosili.
Rok szkolny jest rokiem pracy i Was uczniów i wszystkich  pracowników Szkoły.

Na rozpoczęciu roku szkolnego w swoim przemówieniu wskazałem, że  należy mieć  swoje marzenia, plany i cele. Odwołałem się do sytuacji jaka miała miejsce w starożytnej Grecji, której mieszkańcy mieli wiele maksym. Jedna  z nich  brzmiała, ,,żeglowanie jest koniecznością.? Jak wiemy ich miasta-państwa były bowiem rozmieszczone na wielu wyspach, posiadali kolonie oddalone na krańcach Europy i żeglowali po morzach aby do nich dotrzeć. Znali się dobrze na nawigacji i docierali do obranego portu, choć niejednokrotnie zmagali się z nieprzychylnymi wiatrami. Seneka ? mędrzec starożytności, mówił: ?Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, to żaden wiatr nie jest tobie przychylny?. Powinniście sobie wyznaczać cel ? port gdzie chcecie znaleźć się po ukończeniu tej szkoły. Co chcesz  robić? Jeśli masz swój cel, plany związane ze zdobyciem zawodu, matury i studiów wskazane jest, abyś dobrze się uczył. I co najważniejsze, abyś nie wstydził się tego, że się uczysz.

Mamy dziś podsumowanie Waszej pracy. Zatem czy wykorzystałeś dobrze czas na naukę ? Czy nie marnowałeś czasu i nie oszukiwałeś siebie, że się uczysz a faktycznie to pozorowałeś, że się uczysz?

Czy jesteś zadowolony z ocen? Czy nie mogły być lepsze? Czy ta średnia ocen nie mogła być wyższa? A frekwencja - czy  wszystkie godziny Twojej nieobecności  musiały mieć miejsce? Zastanówcie się  każdy z Was z osobna nad tymi pytaniami.

Dziś będą wręczane świadectwa ? podsumowanie Waszej pracy. Podpisywałem je i jestem głęboko przekonany, że oceny  tam wypisane mogłyby być wyższe..

Za chwilę będą wręczane te najlepsze świadectwa, nagrody, wyróżnienia. Każdy z Was ma  swoje możliwości, mniejsze czy też większe aby się lepiej uczyć ale jeżeli wyzwoli się z uzależnienia od takiego podpowiadacza jakim jest leń to może być zaskoczony jak dużo może osiągnąć i mieć lepsze oceny jak i przekonać się, że może się  faktycznie nauczyć nawet trudnych zagadnień.

Zapewne rok spędzony wspólnie w murach tej placówki zostanie w pamięci każdego z nas. Wasi nauczyciele i wychowawcy odkrywają w Was talenty, motywują do działania, wyzwalają do wytężonej pracy abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat. Odnoszę się z wielkim uznaniem dla Państwa Nauczycieli w dotychczasowych  działaniach.

W ciągu tego roku w szkole dokonano wielu działań aby  wzbogacić  materialną bazę szkoły, aby umożliwić uczniom i pracownikom lepsze warunki pracy. Między innymi zakupiono komputery do kilku sal, wyposażono kilka gabinetów w nowoczesne  multimedialne środki edukacyjne, powstał gabinet pedagoga szkolnego, pokój spotkań z rodzicami. W internacie min. powstały sala telewizyjna, sala komputerowa, salon fryzjerski, sala wielofunkcyjna ? która  może pełnić funkcję auli, sali do imprez tanecznych, małej sali gimnastycznej czy też po przestawieniu urządzeń mamy strzelnicę na bron pneumatyczną.

Mieliśmy też wiele imprez, które wzbogaciły nas w sferze ducha a mianowicie festiwal bożonarodzeniowy, apele poświęcone rocznicy odzyskania niepodległości, konstytucji 3-Maja, pamięci bł. Jana Pawła II, czy też pełne wzruszenia apele świąteczne z okazji Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkiej Nocy.

Mieliśmy jeszcze wiele innych imprez (np. trzydniowa imprezę ,,Chmielewski proponuje spotkanie z Sienkiewiczem,? czy też Dni Otwarte ) które ukazały, że możemy zorganizować duże imprezy i zarazem dobrze się bawić i uczyć, poprzez aktywne w nich uczestnictwo, doświadczać pozytywnych emocji, radości ze wspólnej zabawy. Nie wszystkie działania mające miejsce w szkole zostały wymienione ? jest ich dość dużo ale każde działanie przyczyniające się do rozwoju szkoły, wzbogacaniu atrakcyjności procesu edukacyjnego, mam je w pamięci jak i zapewne wszyscy tu obecni. Wszystkim osobom, które miały pomysł za zaangażowanie się w jego realizacje bardzo serdecznie dziękuje. Te działania, ich szlachetny cel ubogacały nas jako społeczność szkolną jak i były  dużym przeżyciem dla każdego z osobna. Warto tez podkreślić jak było wiele imprez sportowych, jak one mobilizowały do rywalizacji sportowej i zarazem uczyły umiejętności okazywania uczuć, radości ze zwycięstwa, jak i przyjmowania porażki. Nie zapomnę np. realizacji w ramach SZKOLNEJ LIGI HALOWEJ, gdzie dane mi było grac w jednym zespole z nauczycielami, przeciw zespołom uczniowskim. Godne podkreślenia jest to, że młodzież nasza pod kierunkiem kilku nauczycieli przygotowała programy artystyczne, które były prezentowane dla więźniów przebywających w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Jest to niesłychane doświadczenie dla naszych uczniów, nauczycieli jak i przebywających tam więźniów. Należy także podkreślić nasza działalność szkoły w wyrażeniu solidarności ludzkiej w zorganizowaniu pomocy w miarę dla naszych potrzeb dla dzieci z terenów powodziowych z Wilkowa. Inna formą pomocy jest organizowany wolontariat  na rzecz wsparcia  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomocy na rzecz Domu Samotnej  Matki w Poniatowej.

Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy wspierali prace naszej szkoły:

Pani Dyrektor Ewie Gułkowskiej za pracę w kierowaniu nadzorem pedagogicznym naszej szkoły

Dziękuję Gronu Pedagogicznemu za jej wkład w rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji i kształtowania postaw naszych uczniów

Dziękuje całemu personelowi administracyjnemu i pomocniczemu za ich zaangażowanie w prace na rzecz szkoły

Dziękuję Zakładowi Obsługi Placówek Oświatowych w Nałęczowie, na ręce Pana Dyrektora Stanisława Olszewskiego składam podziękowania dla całego zespołu

Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły władzom samorządowym Gminy Nałęczów.

Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły Radzie Rodziców.

Dziękuję Rodzicom za wsparcie swoich dzieci w procesie wychowania i za działania na rzecz naszej szkoły.

Serdecznie dziękuję naszym sponsorom, którzy wspomagają nas materialnie i nie tylko np. poprzez korzystanie z usług ich firm

Czego życzyć w takim dniu? Gronu pedagogicznemu i wszystkim Uczniom, życzę aby czas wakacji był czasem dobrego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki. Wakacje to zarazem beztroskość, stan relaksu i czasami także potrzebnego ,,nic nie robienia ?a także podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi.

Życzę aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim tutaj obecnym dużo radości, aby bezpieczne z nich powrócić i aby w pełni sił i młodzieńczej radości spotkać się 1 września.

Dyrektor Zespołu Szkół Jerzy Rosiak